The Tiger Sharks had a successful weekend at the 2nd Annual East of the East swim meet in Plentywood. Many swimmers had their best times. Overall, the Tiger Sharks team had a lot of highpoint winners.

Some standouts include:

• Addison Steffan took top girl for 8 and under

• Ryleigh Kleinke was top girl (11–12)

• Marett Schieber and Ella Norby shared top girl (13–14)

• Ethan Erickson took top boy (13–14)

• Hadley Garsjo was top girl (15–19)

• Seth Dodds was top boy (15–19)

The Tiger Sharks have one more swim meet left before divisionals in Glendive on July 11. The top eight swimmers from each division will compete in Sidney the weekend of July 25.

Sidney Tiger Sharks Plentywood Invitational Meet Results

Event #1 Boys 100 Free Relay 8 & Under

A Relay Sidney Tiger Sharks X 3:19.90 FS

Event #2 Girls 100 Free Relay 8 & Under

1 14 A Relay Sidney Tiger Sharks 1:36.60 FS 3 8 B Relay Sidney Tiger Sharks 2:20.97 FS

Event #3 Boys 100 Free Relay 9-10

1 14 B Relay Sidney Tiger Sharks 1:10.86 FS 3 8 A Relay Sidney Tiger Sharks 1:51.98 FS

Event #4 Girls 100 Free Relay 9-10

3 8 A Relay Sidney Tiger Sharks 1:23.07 FS

Event #5 Boys 200 Free Relay 11-12

2 10 A Relay Sidney Tiger Sharks 3:03.92 FS

Event #6 Girls 200 Free Relay 11-12

1 14 A Relay Sidney Tiger Sharks 2:16.63 FS 2 10 B Relay Sidney Tiger Sharks 2:32.99 FS 5 4 C Relay Sidney Tiger Sharks 2:43.94 FS

Event #7 Boys 200 Free Relay 13-14

2 10 A Relay Sidney Tiger Sharks 2:16.55 FS

Event #8 Girls 200 Free Relay 13-14

2 10 A Relay Sidney Tiger Sharks 2:23.97 FS

Event #10 Girls 200 Free Relay 15-19

2 10 A Relay Sidney Tiger Sharks 2:27.35 FS

Event #12 Girls 100 IM 8 & Under

Avery Sukut X 3:02.10S F, Addison Steffan X 2:09.55S DQ F

Event #13 Boys 100 IM 9-10

Evan Erickson 1:45.81S F 2 12 2.02 Jade Steffan 1:53.44S F 4 9 2.36 Toryn Gonsalez X 2:37.65S F

Event #14 Girls 100 IM 9-10

Madycen Sanders X 1:58.81S F 1.92 Micah Haralson X 2:01.72S F 4.74 Skylar Rodgers 2:08.89S F 4 9 -3.25

Event #16 Girls 200 IM 11-12

Ave’ Norby X 3:19.39S F Ryleigh Kleinke X 3:19.96S F

Zoey Garsjo 3:22.90S F 1 14 -13.37 RayElla Radke 3:38.63S F 3 10 -8.83 Amara Iversen 3:45.53S F 4 9 0.39 Kylee Rodgers 3:56.60S F 5 8 -8.51

Event #17 Boys 200 IM 13-14

Ethan Erickson 2:56.95S F 1 14 -2.57 Hunter Sanders X 3:12.91S F 2.03

Event #18 Girls 200 IM 13-14

Marett Schieber 3:12.44S F 1 14 -17.64 Lilly Herbst 3:42.97S F 3 10 0.15

Event #19 Boys 200 IM 15-19

Seth Dodds 2:51.42S F 1 14

Event #21 Boys 25 Free 8 & Under

Wyatt Johns 24.20S F 2 12 -0.01 Toby Kleinke 29.13S F 6 7

Event #22 Girls 25 Free 8 & Under

Addison Steffan 19.58S F 1 14 -1.46 Braya Radke 24.32S F 4 9 -7.75 Harlee Moran 25.45S F 5 8 Avery Sukut 25.50S F 6 7 0.96 Ella Laqua 32.03S F 11 2 Paisley Obergfell 35.27S F 12 1

Event #23 Boys 50 Free 9-10

Beckett Norby 43.69S F 3 10 2.82 Jaxcen Sanders 44.16S F 5 8 -0.28 Toryn Gonsalez 54.60S F 8 5 -6.59 Colton Johns 56.66S F 9 4 -1.16 Evan Erickson NS F

Event #24 Girls 50 Free 9-10

Payton Bauer 40.25S F 2 12 -1.96 Skylar Rodgers 47.10S F 6 7 3.99 Aspyn Sorteberg 50.55S F 11 2 1.74

Event #25 Boys 50 Free 11-12

Parker Wunder 37.82S F 2 12 -0.06 Jason Sorteberg 48.26S F 8 5 0.34 Quentin Waters 59.58S F 11 2

Event #26 Girls 50 Free 11-12

Ryleigh Kleinke 33.24S F 1 14 0.35 Morgan Kindopp 34.71S F 3 10 1.01 Madison Kapp 38.24S F 7 6 Rhett Rossol 39.23S F 6 7 Lexie Albright 39.83S F 10 3 0.25 Brooklyn Wunder 42.00S F 11 2 0.72 McKenna Haralson 43.84S F 12 1

Event #27 Boys 50 Free 13-14

Corben Holler 30.93S F 1 14 0.85

Event #28 Girls 50 Free 13-14

Ella Norby 32.98S F 1 14 -0.52 Shaniah Painter 49.46S F 8 5

Event #30 Girls 50 Free 15-19

Hadley Garsjo 31.24S F 1 14

Event #33 Boys 50 Breast 9-10

Braydon Herbel 55.19S F 4 9 0.46

Event #34 Girls 50 Breast 9-10

Aspyn Sorteberg 58.16S F 2 12 -1.05 Micah Haralson 1:02.58S F 6 7 3.58 Payton Bauer 1:12.59S F 8 5 -2.69

Event #35 Boys 50 Breast 11-12

Jason Sorteberg 1:06.12S F 2 12 2.30

Event #36 Girls 50 Breast 11-12

Morgan Kindopp 43.96S F 1 14 0.15 RayElla Radke 44.45S F 2 12 -0.10 Amara Iversen 50.32S F 4 9 0.74 Kylee Rodgers 51.07S F 5 8 0.15 Brooklyn Wunder 1:00.61S F 10 3 -0.46

Event #37 Boys 100 Breast 13-14

Hunter Sanders 1:34.38S F 1 14 0.90

Event #38 Girls 100 Breast 13-14

Marett Schieber 1:37.16S F 1 14 Maci Nelson 1:58.44S F 5 8 0.20

Event #40 Girls 100 Breast 15-19

Hadley Garsjo 1:32.92S F 1 14 Avery Iversen 1:58.23S F 4 9 0.24

Event #41 Boys 50 Free 8 & Under

Wyatt Johns 1:03.73S F 4 9 5.17 Toby Kleinke 1:12.38S F 8 5

Event #42 Girls 50 Free 8 & Under

Addison Steffan 45.50S F 1 14 -1.98 Avery Sukut 53.58S F 2 12 -7.39 Harlee Moran 56.73S F 4 9 Braya Radke 1:01.92S F 7 6 -15.19 Ella Laqua 1:21.29S F 11 2

Event #43 Boys 100 Free 9-10

Jade Steffan 1:34.64S F 3 10 0.02 Braydon Herbel 1:37.72S F 4 9 -6.24 Toryn Gonsalez 2:24.02S F 9 4 -14.26 Percy Iversen 3:36.37S F 11 2 Evan Erickson 6:00.00S F 6 7 272.53

Event #44 Girls 100 Free 9-10

Micah Haralson 1:43.25S F 3 10 -0.56 Skylar Rodgers 1:45.29S F 4 9 8.63

Event #45 Boys 100 Free 11-12

Parker Wunder 1:35.77S F 2 12 3.18 Jason Sorteberg 1:48.73S F 8 5 -1.27 Quentin Waters 2:19.45S F 11 2

Event #46 Girls 100 Free 11-12

Ryleigh Kleinke 1:15.20S F 1 14 -0.91 Zoey Garsjo 1:16.96S F 2 12 -10.13 Morgan Kindopp 1:19.78S F 3 10 -2.43 Madison Kapp 1:28.04S F 7 6 Rhett Rossol 1:29.89S F 5 8 Lexie Albright 1:31.82S F 6 7 -2.73 Brooklyn Wunder 1:32.84S F 9 4 0.83 Kylee Rodgers 1:33.99S F 10 3 -2.01 McKenna Haralson 1:40.92S F 11 2

Event #47 Boys 100 Free 13-14

Corben Holler 1:07.82S F 1 14 -2.61 Caleb Kleinke 1:41.47S F 5 8 -8.62

Event #48 Girls 100 Free 13-14

Ella Norby 1:17.55S F 1 14 -0.95 Lilly Herbst 1:24.88S F 3 10 0.49 Shaniah Painter 1:57.90S F 8 5

Event #49 Boys 100 Free 15-19

Seth Dodds 1:05.01S F 1 14 -1.30

Event #50 Girls 100 Free 15-19

Hadley Garsjo 1:10.57S F 1 14 Elizabeth Langwald 1:27.69S F 7 6 Avery Iversen 1:39.76S F 8 5 -6.23

Event #51 Boys 25 Back 8 & Under

Wyatt Johns 30.78S F 2 12 1.87 Toby Kleinke 39.86S F 7 6

Event #52 Girls 25 Back 8 & Under

Harlee Moran 31.73S F 2 12 Avery Sukut 31.89S F 3 10 0.93 Harper Danielson 32.10S F 4 9 -3.41 Ella Laqua 36.72S F 8 5 Paisley Obergfell 37.86S F 9 4 Braya Radke 38.55S F 11 2 3.62

Event #53 Boys 50 Back 9-10

Beckett Norby 54.36S F 2 12 -1.86 Jaxcen Sanders 55.07S F 3 10 -1.52 Braydon Herbel 56.21S F 4 9 0.08 Toryn Gonsalez 1:14.02S F 10 3 -0.60 Colton Johns 6:00.00S F 12 1 295.48

Event #54 Girls 50 Back 9-10

Madycen Sanders 51.85S F 1 14 -1.60 Payton Bauer 57.65S F 4 9 -1.54 Aspyn Sorteberg 58.59S F 6 7 2.87

Event #56 Girls 50 Back 11-12

Ave’ Norby 42.52S F 1 14 0.63 Amara Iversen 45.28S F 4 9 -2.48 Madison Kapp 48.23S F 7 6 Rhett Rossol 49.69S F 8 5 McKenna Haralson 51.87S F 9 4

Event #57 Boys 100 Back 13-14

Corben Holler 1:24.23S F 2 12 -0.40 Hunter Sanders 1:32.04S F 3 10

Event #58 Girls 100 Back 13-14

Marett Schieber 1:30.96S F 1 14 1.87 Lilly Herbst 1:35.83S F 2 12 -0.80 Maci Nelson 1:46.22S F 3 10 -5.35 Shaniah Painter 2:27.23S F 6 7

Event #59 Boys 100 Back 15-19

Seth Dodds 1:18.53S F 1 14 0.09

Event #60 Girls 100 Back 15-19

Avery Iversen 2:16.45S F 2 12 -0.80

Event #62 Girls 25 Fly 8 & Under

Addison Steffan 23.94S F 2 12 -0.27

Event #63 Boys 50 Fly 9-10

Jaxcen Sanders 49.28S F 2 12 -2.36 Jade Steffan 49.49S F 3 10 0.27

Event #64 Girls 50 Fly 9-10

Madycen Sanders 53.70S F 3 10 4.75 Micah Haralson 57.97S F 4 9

Event #65 Boys 50 Fly 11-12

Parker Wunder 50.27S F 2 12 0.91

Event #66 Girls 50 Fly 11-12

Ryleigh Kleinke 37.57S F 1 14 -1.28 Zoey Garsjo 37.58S F 2 12 -2.69 Ave’ Norby 38.06S F 3 10 -1.33 RayElla Radke 48.80S F 7 6 3.05 Lexie Albright 50.24S F 5 8 1.98

Event #67 Boys 50 Fly 13-14

Ethan Erickson 34.17S F 1 13 0.05 Hunter Sanders 38.38S F 3 10 0.36 Caleb Kleinke 55.62S F 4 9 -1.99

Event #70 Girls 50 Fly 15-19

Elizabeth Langwald 40.24S F 4 9

Event #71 Boys 200 Free 11-12

Parker Wunder X 3:36.01S F -1.00

Event #72 Girls 200 Free 11-12

Ave’ Norby 2:45.15S F 1 14 -6.70 Ryleigh Kleinke X 2:48.30S F Morgan Kindopp X 3:13.58S F Lexie Albright X 3:21.16S F

Event #73 Boys 200 Free 13-14

Corben Holler X 2:34.55S F Ethan Erickson 2:34.65S F 1 14 Caleb Kleinke 3:51.24S F 3 10 -8.85

Event #74 Girls 200 Free 13-14

Ella Norby 2:46.63S F 1 14 -12.33 Maci Nelson 3:13.47S F 5 8 -1.79

Event #78 Girls 100 Medley Relay 8 & Under

2 10 A Relay Sidney Tiger Sharks 2:12.98 FS

Event #79 Boys 100 Medley Relay 9-10

2 10 A Relay Sidney Tiger Sharks 1:29.64 FS 4 6 B Relay Sidney Tiger Sharks 2:02.67 FS

Time Points Place Relay F/P/S Improv

Event #80 Girls 100 Medley Relay 9-10

2 10 A Relay Sidney Tiger Sharks 1:34.02 FS

Event #81 Boys 200 Medley Relay 11-12

1 14 A Relay Sidney Tiger Sharks 4:39.20 FS

Event #82 Girls 200 Medley Relay 11-12

1 14 A Relay Sidney Tiger Sharks 2:39.43 FS 3 8 B Relay Sidney Tiger Sharks 2:59.35 FS C Relay Sidney Tiger Sharks 3:15.08 DQ FS

Event #83 Boys 200 Medley Relay 13-14

1 14 A Relay Sidney Tiger Sharks 2:37.48 FS

Event #84 Girls 200 Medley Relay 13-14

A Relay Sidney Tiger Sharks 2:50.80 DQ FS

Event #86 Girls 200 Medley Relay 15-19

2 10 A Relay Sidney Tiger Sharks 2:47.76 FS

Event #90 Girls 100 Fly 15-19

Elizabeth Langwald 1:40.38S F 2 12 Railyn Herbst 1:42.23S F 3 10

Load comments