The Sidney Swim Club competed in their first east Montana swim meet over the weekend of June 13–14. The Tiger Sharks took a total of 42 swimmers and competed against teams from Scobey, Glendive and Plentywood.

Event #12 Girls 100 IM 8 & Under

Addison Steffan XDQ

Event #13 Boys 100 IM 9-10

Evan Erickson 1:43.79S

Jade Steffan 1:51.08S

Beckett Norby X 2:08.50S

Event #14 Girls 100 IM 9-10

Madycen Sanders 1:56.89S

Micah Haralson 1:56.98S

Skylar Rodgers 2:12.14S

Event #16 Girls 200 IM 11-12

Zoey Garsjo 3:36.27S

Amara Iversen 3:45.14S

RayElla Radke 3:47.46S

Kylee Rodgers 4:05.11S

Event #17 Boys 200 IM 13-14

Ethan Erickson 2:59.52S

Hunter Sanders 3:14.94S

Event #18 Girls 200 IM 13-14

Marett Schieber 3:30.08S

Lilly Herbst 3:42.82S

Event #21 Boys 25 Free 8 & Under

Wyatt Johns 25.56S

Kamden Johnson 43.04S

Event #22 Girls 25 Free 8 & Under

Avery Sukut 24.54S

Harper Danielson 28.73S

Braya Radke 32.07S

Kylee Blekestad 34.28S

Event #23 Boys 50 Free 9-10

Beckett Norby 41.66S

Braydon Herbel 45.78S

Colton Johns 57.85S

Toryn Gonsalez 1:01.19S

Event #24 Girls 50 Free 9-10

Payton Bauer 42.21S

Skylar Rodgers 43.11S

Aspyn Sorteberg 51.28S

Event #25 Boys 50 Free 11-12

Parker Wunder 38.96S

Event #26 Girls 50 Free 11-12

Ryleigh Kleinke 34.08S

Morgan Kindopp 34.48S

Lexie Albright 39.58S

Kylee Rodgers 39.99S

Brooklyn Wunder 41.28S

Event #27 Boys 50 Free 13-14

Ethan Erickson 29.92S

Corben Holler 30.08S

Event #28 Girls 50 Free 13-14

Ella Norby 33.76S

Event #29 Boys 50 Free 15-19

Seth Dodds 29.54S

Event #33 Boys 50 Breast 9-10

Evan Erickson 54.16S

Braydon Herbel 55.15S

Event #34 Girls 50 Breast 9-10

Aspyn Sorteberg 59.21S

Micah Haralson 1:02.05S

Payton Bauer 1:15.28S

Event #35 Boys 50 Breast 11-12

Jason Sorteberg 1:03.86S

Event #36 Girls 50 Breast 11-12

Morgan Kindopp 44.50S

RayElla Radke 44.55S

Kylee Rodgers 50.92S

Amara Iversen 51.14S

Event #37 Boys 100 Breast 13-14

Hunter Sanders 1:33.79S

Event #38 Girls 100 Breast 13-14

Maci Nelson 2:00.47S

Event #40 Girls 100 Breast 15-19

Avery Iversen 1:57.99S

Event #41 Boys 50 Free 8 & Under

Wyatt Johns 1:06.39S

Kamden Johnson 2:23.69S

Event #42 Girls 50 Free 8 & Under

Addison Steffan 47.48S

Avery Sukut 1:00.97S

Braya Radke 1:30.44S

Kylee Blekestad 1:30.73S F 10 3

Event #43 Boys 100 Free 9-10

Evan Erickson 1:29.04S

Jade Steffan 1:34.62S

Jaxcen Sanders 1:45.81S

Braydon Herbel 1:48.33S

Toryn Gonsalez 2:38.28S

Event #44 Girls 100 Free 9-10

Skylar Rodgers 1:36.66S

Micah Haralson 1:44.81S

Event #45 Boys 100 Free 11-12

Parker Wunder 1:32.59S

Jason Sorteberg 1:50.62S

Event #46 Girls 100 Free 11-12

Ryleigh Kleinke 1:16.11S

Ave’ Norby 1:16.47S

Morgan Kindopp 1:22.21S

Lexie Albright 1:34.55S

Brooklyn Wunder 1:35.69S

Kylee Rodgers 1:36.33S

Event #47 Boys 100 Free 13-14

Corben Holler 1:10.56S

Caleb Kleinke 1:56.79S

Event #48 Girls 100 Free 13-14

Lilly Herbst 1:24.78S

Event #49 Boys 100 Free 15-19

Seth Dodds 1:06.31S

Event #50 Girls 100 Free 15-19

Avery Iversen 1:45.99S

Event #51 Boys 25 Back 8 & Under

Wyatt Johns 28.91S

Kamden Johnson 43.35S

Event #52 Girls 25 Back 8 & Under

Addison Steffan 29.15S0

Avery Sukut 33.91S

Braya Radke 34.93S

Harper Danielson 35.51S

Kylee Blekestad 42.32S

Marrett Haralson 46.34S

Event #53 Boys 50 Back 9-10

Beckett Norby 56.22S

Jaxcen Sanders 56.59S

Colton Johns 1:05.24S

Event #54 Girls 50 Back 9-10

Madycen Sanders 53.45S

Aspyn Sorteberg 57.08S

Payton Bauer 59.19S

Event #55 Boys 50 Back 11-12

Jason Sorteberg 1:01.64S

Event #56 Girls 50 Back 11-12

Ave’ Norby 41.89S

Amara Iversen 47.86S

Brooklyn Wunder 57.46S

Event #57 Boys 100 Back 13-14

Corben Holler 1:25.45S2

Event #58 Girls 100 Back 13-14

Ella Norby 1:28.34S

Marett Schieber 1:29.34S

Lilly Herbst 1:36.63S

Maci Nelson 1:54.06S

Event #59 Boys 100 Back 15-19

Seth Dodds 1:19.35S

Event #60 Girls 100 Back 15-19

Avery Iversen 2:21.06S

Event #62 Girls 25 Fly 8 & Under

Addison Steffan 24.21S

Event #63 Boys 50 Fly 9-10

Jade Steffan 49.22S

Jaxcen Sanders 54.76S

Beckett Norby 1:01.04S

Colton Johns 1:16.48S

Event #64 Girls 50 Fly 9-10

Madycen Sanders 49.40S

Event #66 Girls 50 Fly 11-12

Ave’ Norby 39.39S

Ryleigh Kleinke 39.85S

RayElla Radke 46.58S

Lexie Albright 48.26S

Event #67 Boys 50 Fly 13-14

Ethan Erickson 34.12S

Caleb Kleinke 57.61S

Event #68 Girls 50 Fly 13-14

Marett Schieber 37.61S

Event #71 Boys 200 Free 11-12

Parker Wunder 3:37.01S

Event #72 Girls 200 Free 11-12

Ave’ Norby X 2:51.85S

Event #73 Boys 200 Free 13-14

Caleb Kleinke 4:00.09S

Event #74 Girls 200 Free 13-14

Ella Norby 2:58.96S

Maci Nelson 3:15.26S

Event #78 Girls 100 Medley Relay 8 & Under

Addison Steffan (8), Avery Sukut (8), Braya Radke (7), Harper Danielson (7)

Event #79 Boys 100 Medley Relay 9-10

Jade Steffan (10), Evan Erickson (10), Jaxcen Sanders (10), Beckett Norby (9)

Event #80 Girls 100 Medley Relay 9-10

Madycen Sanders (10), Aspyn Sorteberg (9), Skylar Rodgers (9), Micah Haralson (10)

Event #82 Girls 200 Medley Relay 11-12

Morgan Kindopp (11), Zoey Garsjo (12), Ryleigh Kleinke (12), Ave’ Norby (12)

Lexie Albright (11), RayElla Radke (11), Kylee Rodgers (11), Amara Iversen (12)

Event #83 Boys 200 Medley Relay 13-14

Ethan Erickson (13), Hunter Sanders (13), Caleb Kleinke (14), Corben Holler (13)

Event #84 Girls 200 Medley Relay 13-14

Marett Schieber (13), Maci Nelson (13), Lilly Herbst (13), Ella Norby (14)

Event #87 Boys 100 Fly 13-14

Hunter Sanders 1:29.32S

Load comments